Jak nahlásit problém na stránkách

Jak správně nahlásit chybu a ušetřit si čas?

Čas od času si na webu s něčím nevíme rady a někdy dokonce něco nefunguje.
Většina lidí se snaží ušetřit svuj čas a tak problém popíše jednou, dvěma větama a ať si na druhe straně pomůžou sami když to nefunguje.
Píší email, něco v tomto smyslu…

“..nefungují odkazy na pravé straně stránek, tam jak měly být reklamy, které tam taky nejsou..”

..a podobně.

Důsledkem takového emailu je zbytečný čas strávený programátorem/grafikem který tak bloumá nad tím jaké že to stránky ma jeho dnešní Xtý klient na mysli, na kterém místě že se to ty reklamy mají ukazovat, které “reklamy” měl/a na mysli, jejich tam přece více typů, byl klient přihlášený nebo ne (protože proč třeba otravovat přihlášené s reklamou)… atd atd.

A tak nezbývá vývojáři nic jíneho než napsat nazpátek o přesnější popis problému. Načež dostane další lehce obohacený email a rozjede se kolečko zbytečného vysvětlování a tápání.
Jak přesněji se dá problém tedy popsat?

Stačí udělat 2 věci.

Poslat odkaz, a poslat screenshot ideálně celé stránky s oknem prohlížeče, který odhalí spoustu věcí které mohou být klíčové. Přesnou adresu kde se chyba objevila.
Grafika prohlížeče odhalí jaky že to klient používa zrovna system a jaký prohlížeč. Vývojář navíc uvidí přesně to co vidí klient, což nemusí být z mnoha důvodů to samé co vidí na svém počítači vývojář stránek.
Jen bych ješte dodal, že kazdý problém je třeba takhle řešit zvášť. Nepodceňovat!

Odkaz – ano odkaz, takové to co je napsán0 v té horní řadce prohlížeče.. “Co? Tohle mám jako opisovat?“.. Opisovat to po vás nikdo nechce, co takhle prostě jen skopirovat…?

Screenshot – tady je mnoho možností zavislé na platformě. Třeba na Windows má na to specifické tlačítko s názvem “Print screen” a pak se to musí vložit třeba do aplikace Malování.., na Mac OS je pak třeba stlačit najednou Command+Control+Shift+3.. a zase někam vložit.. složité, souhlasím.
Lepší řešeni je si do prohlížeče naistalovat malé rošíření s názvem Awesome Screenshot (pro Firefox, pro Chrome) které nám umožní udělat snímek prohlížeče, a přimo na místě označit a popsat problem a pak už jen přiložit odkaz a odeslat(na screenshotu nemusí byt vidět adresa celá apod. Nikdy nevíte co takový vývojář z těhle věcí dokáže všechno zjistit).
Uvidíte jak vás za to budou mit vývojáři rádi o kolik dotazů dostanete nazpatek míň a především usnadníte vyřešení vašeho problému.

Náhled jak použití rozšíření prohlížeče může vypadat (šipka s popiskem je vytvořená prímo v prohlížeči).

screenshot

Tento článek vznikl jako mustr pro všechny moje aktuální, budoucí a jiné klienty.